Godziny dostępności nauczycieli w szkołach i placówkach samorządowych

Realizacja godzin dostępności to obowiązek każdego nauczyciela zatrudnionego w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organ administracji rządowej. Godziny takie realizuje się w ramach statutowych zadań szkoły, w związku z czym nie są wliczane do pensum.

Jak realizować godziny dostępności

Realizacja godzin dostępności, jak sama nazwa wskazuje, polega na byciu dostępnym w szkole przez określony wyżej czas. Godzina dostępności przeznaczona jest na prowadzenie konsultacji dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców - odpowiednio do potrzeb.

Godziny te realizowane są w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Jedynie w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni. W trakcie godzin dostępności nauczyciel prowadzi konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców (art. 42 ust. 2f Karty Nauczyciela).

Nauczyciel musi być dostępny w szkole

Czy organizację godzin dostępności można uzależnić od wcześniejszego umówienia się z uczniem lub rodzicem? Otóż nie. Takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z ideą godzin dostępności. Już z samej nazwy wynika, że nauczyciel ma w tych godzinach pozostawać dostępny dla uczniów i ich rodziców. Co więcej, przepisy przewidują minimalny wymiar godzin dostępności, który nauczyciel musi zrealizować.

Przyjęcie, że dostępność zależy od wcześniejszego umówienia się z uczniem lub rodzicem byłoby niedopuszczalnym ograniczeniem realizacji tych godzin, a przez to naruszeniem art. 42 ust. 2f Karty Nauczyciela.

Godziny dostępności w przedszkolu są realizowane także w czasie wakacji

  1. funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). Nauczyciel realizuje obowiązki ze stosunku pracy, w tym godziny dostępności, przez cały czas, kiedy w przedszkolu prowadzone są zajęcia. Nie ma podstaw, aby w czasie szkolnych wakacji, kiedy przedszkole pracuje, nie realizować tzw. godzin dostępności.

Przedszkole jest placówką nieferyjną, w której zajęcia prowadzone są przez cały rok, z wyjątkiem okresów przerw ustalonych przez organ prowadzący. Przez cały rok, kiedy przedszkole pracuje, nauczyciele w ramach czasu pracy realizują zadania, o których mowa w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, w tym godziny dostępności.

 

               PODSTAWY PRAWNE

 

  •  

 WYKAZ GODZIN DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI W ROKU SZKOLNYM 2024/ 2025

ZESPÓŁ 


 

W NIESZAWIE 


 

SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY


 

Egzamin Ósmoklasisty- materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Egzamin Ósmoklasisty- terminy

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego MEiN, MZ i GIS dla szkół i placówek

Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego GIS dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej

Deklaracja udziału dziecka w zajęciach specjalistycznych

zsp nieszawa biuletyn informacji publicznej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

POLITYKA PRYWATNOŚCI

RODO 

NASZ ADRES

Copyright © 2021 Zespół Szkolno- Przedszkolny w Nieszawie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Nieszawie

ul. Zjazd 5 i ul. Kościuszki 6

87- 730 Nieszawa

fanpage zsp nieszawa
fanpage zsp nieszawa